
N-Channel MOSFET, 100V Vds, 3.5mΩ Rds On, 75A Continuous Drain Current. Features Shielded Gate PowerTrench® technology, 227W max power dissipation, and 175°C max operating temperature. Surface mount TO-263-3 package, RoHS compliant, supplied on 800-piece tape and reel. Includes 11ns fall time, 22ns turn-on delay, and 37ns turn-off delay.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDB86135 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 75A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100V |
| Drain to Source Resistance | 3.5mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 11ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 4.83mm |
| Input Capacitance | 7.295nF |
| Length | 10.67mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 227W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 227W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 3.5mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | 2V |
| Turn-Off Delay Time | 37ns |
| Turn-On Delay Time | 22ns |
| Weight | 1.31247g |
| Width | 9.65mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDB86135 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
