
The FDD6778A is a surface mount N-CHANNEL Power MOSFET with a maximum operating temperature range of -55°C to 175°C. It features a maximum power dissipation of 3.7W and a maximum drain to source breakdown voltage of 25V. The device has a maximum continuous drain current of 10A and a maximum drain to source resistance of 14mR. The FDD6778A is packaged in a TO-252-3 package and is available in quantities of 2500 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDD6778A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-252-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 10A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25V |
| Drain to Source Resistance | 14mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 2ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 870pF |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 24W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 3.7W |
| Rds On Max | 14mR |
| Series | PowerTrench® |
| Turn-Off Delay Time | 14ns |
| Weight | 0.26037g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDD6778A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDD6778A
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
