
N-Channel PowerTrench® MOSFET, 25V Vds, 35A continuous drain current, and 4.0mΩ Rds On. This surface mount component features a TO-252AA package, 115W power dissipation, and operates from -55°C to 175°C. Key electrical characteristics include 3.72nF input capacitance and fast switching times with 10ns turn-on and 49ns turn-off delays. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDD8770 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-252AA |
| Continuous Drain Current (ID) | 35A |
| Current Rating | 35A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25V |
| Drain to Source Resistance | 3.3mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Drain-source On Resistance-Max | 4MR |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 25ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 3.72nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 115W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Vgs | 1.6V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 115W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 4mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Turn-Off Delay Time | 49ns |
| Turn-On Delay Time | 10ns |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 0.26037g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDD8770 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDD8770
onsemi product discontinuance notice PD24792XB for various MOSFETs and discrete parts. Includes last time buy (Dec 30, 2022) and ship dates (Jun 30, 2023) plus replacements.
