
N-Channel PowerTrench® MOSFET, 30V Vdss, 40A continuous drain current, and 15mΩ Rds On. Features a single element configuration, DPAK surface mount package, and 40W power dissipation. Operating temperature range from -55°C to 175°C, with 880pF input capacitance and 1.2V threshold voltage. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDD8878 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DPAK |
| Continuous Drain Current (ID) | 40A |
| Current Rating | 40A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30V |
| Drain to Source Resistance | 15mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 27ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 2.39mm |
| Input Capacitance | 880pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.73mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 40W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 15mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | 1.2V |
| Turn-Off Delay Time | 38ns |
| Turn-On Delay Time | 7ns |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 0.26037g |
| Width | 6.22mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDD8878 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDD8878
Onsemi product discontinuance notice (PD23933X) for various power management, logic, and discrete components with last time buy and ship dates.
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
