
Dual P-Channel PowerTrench® MOSFET, surface mount, featuring a -20V drain-source breakdown voltage and a continuous drain current of 3.7A. Offers a maximum drain-source on-resistance of 72mΩ. Operates across a temperature range of -55°C to 150°C with a maximum power dissipation of 1.5W. Includes a fall time of 12ns and turn-on delay time of 9ns. Packaged in tape and reel with 3000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDMA1023PZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 3.7A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Drain-source On Resistance-Max | 72MR |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 12ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8V |
| Height | 0.75mm |
| Input Capacitance | 655pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Vgs | -700mV |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.5W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 72mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | -700mV |
| Turn-Off Delay Time | 64ns |
| Turn-On Delay Time | 9ns |
| Weight | 0.04g |
| Width | 2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDMA1023PZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
