Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDN340P_F095 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-236-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2A |
| Drain to Source Resistance | 110mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Fall Time | 11ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8V |
| Input Capacitance | 779pF |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 460mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Rds On Max | 70mR |
| Series | PowerTrench® |
| Turn-Off Delay Time | 27ns |
| Turn-On Delay Time | 10ns |
| Weight | 0.001058oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDN340P_F095 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.