
Single P-Channel Logic Level PowerTrench® MOSFET featuring a -30V Drain to Source Breakdown Voltage and a continuous drain current of 1.5A. This surface mount component offers a low Drain to Source On Resistance of 125mΩ at a nominal Vgs of -1.9V. With a maximum power dissipation of 500mW and operating temperatures from -55°C to 150°C, it is packaged in a SOT-23 case and supplied on a 3000-piece tape and reel. Key switching characteristics include a 5ns turn-on delay and a 13ns fall time.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23 |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.5A |
| Current Rating | -1.5A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -30V |
| Drain to Source Resistance | 125mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Drain-source On Resistance-Max | 125MR |
| Dual Supply Voltage | -30V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 13ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 0.94mm |
| Input Capacitance | 182pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.92mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Vgs | -1.9V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 500mW |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 125mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | -1.9V |
| Turn-Off Delay Time | 12ns |
| Turn-On Delay Time | 5ns |
| DC Rated Voltage | -30V |
| Weight | 0.03g |
| Width | 3.05mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FDN358P
Fairchild Semiconductor PDN P246A announces the discontinuation of various products with no sales history for 24 months, effective May 2012, with suggested replacements.
