Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDP053N08B-F102 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 75A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V |
| Element Configuration | Single |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 5.96nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 146W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 146W |
| Rds On Max | 5.3mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Weight | 1.8g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDP053N08B-F102 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.