
N-Channel MOSFET featuring 100V drain-source breakdown voltage and 80A continuous drain current. Offers a low 9mΩ maximum drain-source on-resistance at a 10V gate-source voltage. Designed for through-hole mounting in a TO-220AB package, this component operates within a temperature range of -55°C to 175°C and boasts a maximum power dissipation of 310W. It is RoHS compliant and utilizes PowerTrench® technology.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDP3632 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220AB |
| Continuous Drain Current (ID) | 80A |
| Current Rating | 44A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100V |
| Drain to Source Resistance | 7.5mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Drain-source On Resistance-Max | 9MR |
| Fall Time | 46ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 9.4mm |
| Input Capacitance | 6nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.67mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 310W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 310W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 9mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | 4V |
| Turn-Off Delay Time | 96ns |
| Turn-On Delay Time | 30ns |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 1.8g |
| Width | 4.83mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDP3632 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDP3632
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
