
N-Channel Power MOSFET featuring 300V drain-source breakdown voltage and 14A continuous drain current. This UniFET™ series component offers a low 290mΩ drain-source on-resistance and 35W maximum power dissipation. Designed for through-hole mounting in a TO-220 package, it operates from -55°C to 150°C with a 30V gate-source voltage rating. Key switching parameters include a 20ns turn-on delay and 30ns turn-off delay.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FDPF14N30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 14A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 300V |
| Drain to Source Resistance | 290mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 300V |
| Drain-source On Resistance-Max | 290MR |
| Dual Supply Voltage | 300V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 75ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 1.06nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 35W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Vgs | 5V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 35W |
| Rds On Max | 290mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UniFET™ |
| Termination | Through Hole |
| Turn-Off Delay Time | 30ns |
| Turn-On Delay Time | 20ns |
| Weight | 2.27g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FDPF14N30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FDPF14N30
Product discontinuance notice P1ABA for various Fairchild components with no sales history for 24 months, including suggested replacement parts where available.
