
N-Channel MOSFET for fast switching applications. Features 30V drain-source breakdown voltage and 13A continuous drain current. Offers low 7.4mΩ drain-source on-resistance at a nominal 1.7V gate-source voltage. Packaged in SOIC for surface mounting, with a maximum power dissipation of 3W and operating temperatures from -55°C to 150°C. Includes fast switching times with a 7ns fall time and 11ns turn-on delay.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Continuous Drain Current (ID) | 13A |
| Current Rating | 13A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30V |
| Drain to Source Resistance | 7.4mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Drain-source On Resistance-Max | 15MR |
| Dual Supply Voltage | 30V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 7ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1.5mm |
| Input Capacitance | 1.108nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Vgs | 1.7V |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 3W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 9mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 1.7V |
| Turn-Off Delay Time | 27ns |
| Turn-On Delay Time | 11ns |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 0.13g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FDS6298
Product discontinuance notice for onsemi power MOSFETs, voltage supervisors, and controllers. Includes end-of-life dates and suggested replacement part numbers.
Product discontinuance notice PD24446XA from onsemi for multiple MOSFET and discrete devices. Includes Last Time Buy and Last Ship dates with no direct replacements listed.
Product Discontinuance Notice P741AAB for legacy Fairchild products including diodes, transistors, and ICs. Final orders due Nov 19, 2017.