
N-Channel MOSFET, 30V Vds, 15A continuous drain current, and 6mΩ maximum drain-source on-resistance. Features a 1.2V threshold voltage, 2.525nF input capacitance, and 2.5W maximum power dissipation. This surface-mount component operates from -55°C to 150°C and is RoHS compliant. Ideal for power switching applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Continuous Drain Current (ID) | 15A |
| Current Rating | 15A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30V |
| Drain to Source Resistance | 6mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Drain-source On Resistance-Max | 6MR |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 24ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1.5mm |
| Input Capacitance | 2.525nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2.5W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 2.5W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 6mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | 1.2V |
| Turn-Off Delay Time | 60ns |
| Turn-On Delay Time | 8ns |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Weight | 0.13g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FDS8896
Fairchild Semiconductor PDN P246A announces the discontinuation of various products with no sales history for 24 months, effective May 2012, with suggested replacements.
