
30V/-30V, 7/-5A, 28/52mΩ, SO-8 N & P Channel PowerTrench®, SO 8L NB, 5000-TAPE REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Continuous Drain Current (ID) | 5A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| FET Type | N and P-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 575pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 900mW |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 28mR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Threshold Voltage | 1.9V |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FDS8958A_F085
onsemi notice PD24436Z1 regarding product discontinuance for Tower Jazz fab devices. Includes last time buy (Jan 31, 2022) and ship dates with recommended replacements.
Product discontinuance notice from onsemi for specific semiconductor devices due to limited supplier availability, effective December 17, 2021.
