N-Channel PowerTrench® WL-CSP MOSFET, 24V Vdss, 7A continuous drain current, and 23mΩ drain-source resistance. Features include 1.14nF input capacitance, 9.5ns turn-on delay, and 16ns fall time. This surface mount component operates from -55°C to 150°C with 1.7W maximum power dissipation. Supplied on a 5000-piece tape and reel, it offers a compact 1.4mm x 1.6mm x 0.15mm footprint.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Continuous Drain Current (ID) | 7A |
| Drain to Source Resistance | 23mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 24V |
| Fall Time | 16ns |
| FET Type | 2 N-Channel |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12V |
| Height | 0.15mm |
| Input Capacitance | 1.14nF |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.7W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 1.7W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerTrench® |
| Turn-Off Delay Time | 37ns |
| Turn-On Delay Time | 9.5ns |
| Weight | 0.02224g |
| Width | 1.4mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FDZ1416NZ
onsemi product discontinuance notice for 4Q2021 (Batch 4). Defines Last Time Buy (June 21, 2022) and Last Ship (Dec 21, 2022) dates for various semiconductor components.