
Dual NPN bipolar junction transistor for general-purpose applications. Features a 40V collector-emitter breakdown voltage and a 200mA maximum collector current. Operates with a 250MHz transition frequency and a minimum hFE of 70. Packaged in a surface-mount SC case, this RoHS compliant component is supplied on a 3000-piece tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FFB3904 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SC |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 300mV |
| Current Rating | 200mA |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6V |
| Frequency | 250MHz |
| Gain Bandwidth Product | 250MHz |
| Height | 1mm |
| hFE Min | 70 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Breakdown Voltage | 40V |
| Max Collector Current | 200mA |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 2 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 300mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Transition Frequency | 250MHz |
| DC Rated Voltage | 40V |
| Weight | 0.028g |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FFB3904 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FFB3904
Product Discontinuance Notification (PD22098X2) from onsemi extending Last Time Buy and Last Ship dates for select power management and discrete components.
