
N-Channel Insulated Gate Bipolar Transistor (IGBT) for ignition applications, featuring a 430V collector-emitter breakdown voltage and a maximum collector current of 21A. This surface-mount device, housed in a TO-263 package, offers a 1.6V collector-emitter saturation voltage and 150W power dissipation. Operating across a temperature range of -40°C to 175°C, it includes a 400V clamping voltage and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FGB3040CS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263 |
| Clamping Voltage | 400V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 430V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.85V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 1.6V |
| Height | 4.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.1mm |
| Max Breakdown Voltage | 430V |
| Max Collector Current | 21A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 150W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EcoSPARK™ |
| Turn-Off Delay Time | 4.7us |
| Turn-On Delay Time | 0.6us |
| Weight | 1.312g |
| Width | 9.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FGB3040CS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FGB3040CS
onsemi product discontinuance notice PD24792Z for various image sensors, power management ICs, and discretes. Last time buy date is December 30, 2022.
