Onsemi FGH30N60LSDTU technical specifications.
| Package/Case | TO-247 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 600V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 1.4V |
| Height | 20.6mm |
| Input Type | STANDARD |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15.6mm |
| Max Collector Current | 60A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 480W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 35ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-Off Delay Time | 250ns |
| Turn-On Delay Time | 18ns |
| Weight | 6.39g |
| Width | 4.7mm |