The FH102A-TR-E is a NPN RF transistor with a collector base voltage rating of 20V and a maximum collector current of 70mA. It has a maximum power dissipation of 500mW and a transition frequency of 7GHz. The transistor is packaged in a lead-free tape and reel format and is RoHS compliant. Operating temperature range is from -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FH102A-TR-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Collector Base Voltage (VCBO) | 20V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 10V |
| Gain | 12dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 70mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | NPN |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Transition Frequency | 7GHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FH102A-TR-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
