
Single operational amplifier, 265 MHz bandwidth, 400 V/µs slew rate, and 260 MHz gain bandwidth product. Features 1.8 µA input bias current and 1 mV input offset voltage. Operates from a 2.7V to 12V supply voltage range with a 2.5mA supply current. Packaged in a 5-pin SOT-23 for surface mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FHP3132IS5X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 85MHz |
| Bandwidth | 265MHz |
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 95dB |
| Gain Bandwidth Product | 260MHz |
| Input Bias Current | 1.8uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Output Current | 100mA |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 400V/µs |
| Supply Current | 2.5mA |
| Unity Gain Bandwidth Product | 265MHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FHP3132IS5X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
