The MC78L15ACD is an 8-pin dual linear voltage regulator from Onsemi. It has a fixed output voltage of 15V with a tolerance of 5% and can supply up to 0.1A of current. The device operates over a temperature range of 0°C to 125°C and has a dropout voltage of 1.7V. The input voltage range is from 17.5V to 30V, and the maximum absolute input voltage is 35V.