Onsemi MC78M12BDT technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Dropout Voltage | 2V |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 35V |
| Min Input Voltage | 35V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |