Onsemi MC78M12BDTG technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | DPAK |
| Current Rating | 500mA |
| Dropout Voltage | 2V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 2.38mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.73mm |
| Max Input Voltage | 35V |
| Min Input Voltage | 14V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 12V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Quiescent Current | 6mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 6.22mm |