Onsemi MC78M12CTG technical specifications.
| Package/Case | TO-220 |
| Dropout Voltage | 2V |
| Height | 9.28mm |
| Input Bias Current | 3.2mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.28mm |
| Max Input Voltage | 35V |
| Min Input Voltage | 14V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Voltage | 35V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Width | 4.82mm |