Onsemi MC78M24CT technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Dropout Voltage | 2V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 40V |
| Min Input Voltage | 40V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 24V |