Onsemi MC78PC33NTRG technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | SOT-23 |
| Current Rating | 150mA |
| Dropout Voltage | 200mV |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.051inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.118inch |
| Max Input Voltage | 8V |
| Min Input Voltage | 4.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Voltage Accuracy | 2% |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 250mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Quiescent Current | 1uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 0.071inch |