Onsemi MKP1V160 technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 900mA |
| Hold Current | 100mA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 900mA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 160V |