The MKP1V160RL is a DIAC from Onsemi with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a current rating of 900mA and a hold current of 100mA. The device is packaged in a 2-pin axial package and is RoHS compliant. The MKP1V160RL is suitable for use in applications where a high voltage and current are required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi MKP1V160RL technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 900mA |
| Hold Current | 100mA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 900mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 160V |