The Onsemi MM3Z5V6T1 is a surface mount zener diode with a rated voltage of 56V and a tolerance of 7%. It has a maximum power dissipation of 200mW and a maximum reverse leakage current of 1uA. The diode operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is available in a package quantity of 3000 units per reel. The MM3Z5V6T1 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi MM3Z5V6T1 technical specifications.
| Impedance | 40R |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 7% |
| DC Rated Voltage | 56V |
| Voltage Tolerance | 7% |
| Zener Current | 10mA |
| Zener Voltage | 5.6V |