The MMBZ6V2ALT3 is a unidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 5.89V and a maximum operating temperature of 150°C. It is packaged in a SOT-23-3 plastic case and is designed for surface mount applications. The diode has a maximum surge current of 2.76A and a peak pulse power of 24W. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi MMBZ6V2ALT3 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Clamping Voltage | 8.7V |
| Diode Type | ZENER |
| Lead Free | Contains Lead |
| Min Breakdown Voltage | 5.89V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 2.76A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.76A |
| Peak Pulse Power | 24W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 3V |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 6.2V |