Onsemi MMBZ6V8ALT1 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Clamping Voltage | 9.6V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 1.26mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.04mm |
| Min Breakdown Voltage | 6.46V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 2.5A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.5A |
| Peak Pulse Power | 24W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 4.5V |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 6.8V |
| Width | 1.4mm |