The MMBZ9V1ALT1G is a silicon unidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a 3-pin package with a JEDEC package code of TO-236 and a pin count of 3. The diode element material is silicon and the diode type is a trans voltage suppressor diode. The maximum reverse voltage is 6V and the maximum non-repetitive peak reverse power dissipation is 24W. The breakdown voltage is nominally 9.1V and maximally 9.56V.