Onsemi MMQA6V8T1 technical specifications.
| Capacitance | 250pF |
| Package/Case | SC |
| Clamping Voltage | 9.8V |
| Depth | 1.5mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Contains Lead |
| Leakage Current | 500nA |
| Length | 3mm |
| Min Breakdown Voltage | 6.46V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 2.45A |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Lines | 4 |
| Number of Unidirectional Channels | 4 |
| Operating Supply Voltage | 4.3V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.45A |
| Peak Pulse Power | 150W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 6.8V |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MMQA |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 6.8V |
| Width | 1.5mm |
| Working Voltage | 4.3V |