Onsemi NCP1014ST65T3G technical specifications.
| Package/Case | SOT-223-4 |
| Duty Cycle | 72% |
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature |
| Frequency | 65kHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.7mm |
| Max Duty Cycle | 72% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 19W |
| Max Supply Voltage | 10V |
| Output Current | 450mA |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Flyback |
| Width | 3.7mm |