The NRVB10100MFST3G is a surface mount general purpose rectifier from Onsemi. It features a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The device is capable of withstanding a maximum reverse voltage of 100V and a peak non-repetitive surge current of 150A. It is packaged in a DFN package and is available in tape and reel packaging. The NRVB10100MFST3G is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi NRVB10100MFST3G technical specifications.
| Average Rectified Current | 10A |
| Package/Case | DFN |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 150A |