Onsemi NTD50N03R technical specifications.
| Package/Case | DPAK |
| Continuous Drain Current (ID) | 45A |
| Current Rating | 45A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25V |
| Drain to Source Resistance | 19mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Fall Time | 4ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 750pF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 50W |
| Rds On Max | 12mR |
| RoHS Compliant | No |
| Turn-Off Delay Time | 15ns |
| DC Rated Voltage | 25V |