The NTD50N03R-1G is a 25V 45A N-CHANNEL MOSFET packaged in a DPAK-3. It operates over a temperature range of -55°C to 175°C and is RoHS compliant. The device has a maximum power dissipation of 50W and a maximum drain to source resistance of 19mR. It is suitable for through-hole mounting and is available in a lead-free package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi NTD50N03R-1G technical specifications.
| Package/Case | TO-251-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 45A |
| Current Rating | 45A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25V |
| Drain to Source Resistance | 19mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Fall Time | 4ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 750pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 50W |
| Rds On Max | 12mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-Off Delay Time | 15ns |
| DC Rated Voltage | 25V |