The NTD50N03R-35G is a 25V N-Channel MOSFET with a maximum continuous drain current of 45A. It features a low drain to source resistance of 19mR and a maximum power dissipation of 50W. The device is packaged in a TO-251-3 lead free package and is suitable for through hole mounting. The operating temperature range is -55°C to 175°C, and the device is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi NTD50N03R-35G technical specifications.
| Package/Case | TO-251-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 45A |
| Current Rating | 45A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 25V |
| Drain to Source Resistance | 19mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Fall Time | 4ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 750pF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 50W |
| Rds On Max | 12mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-Off Delay Time | 15ns |
| DC Rated Voltage | 25V |