Onsemi P6KE160A technical specifications.
| Capacitance | 1.6pF |
| Package/Case | DO-15 |
| Clamping Voltage | 219V |
| Diameter | 3.56mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Height | 3.56mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.62mm |
| Max Breakdown Voltage | 168V |
| Min Breakdown Voltage | 152V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 5A |
| Max Surge Current | 2.7A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 136V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.7A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 5W |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 136V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Axial |
| DC Rated Voltage | 160V |
| Weight | 0.3g |
| Width | 3.56mm |