Onsemi P6SMB22AT3 technical specifications.
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage | 30.6V |
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.41mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Leakage Current | 5uA |
| Length | 4.57mm |
| Min Breakdown Voltage | 20.9V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 20A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18.8V |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 20A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 20.9V |
| Reverse Standoff Voltage | 18.8V |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 22V |
| Width | 3.81mm |