Onsemi SMBJ20CA technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.75mm |
| Max Breakdown Voltage | 24.5V |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 18.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Weight | 0.18g |
| Width | 3.95mm |