Onsemi SMBJ36CA technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 58.1V |
| Diode Element Material | SILICON |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.45mm |
| JEDEC-95 Code | DO-214AA |
| JESD-30 Code | R-PDSO-C2 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.75mm |
| Max Breakdown Voltage | 44.2V |
| Min Breakdown Voltage | 40V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 10.3A |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Quantity | 1 |
| Package Shape | Rectangular |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 10.3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260°C |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 36V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMBJ |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | AVALANCHE |
| Terminal Finish | Tin |
| Terminal Form | C BEND |
| Terminal Position | DUAL |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 36V |
| Weight | 0.18g |
| Width | 5.59mm |