Onsemi SMCJ12CA technical specifications.
| Additional Feature | UL RECOGNIZED |
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 19.9V |
| Clamping Voltage-Max | 19.9V |
| Diode Element Material | SILICON |
| Diode Type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 2.75mm |
| JEDEC-95 Code | DO-214AB |
| JESD-30 Code | R-PDSO-C2 |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.15mm |
| Max Breakdown Voltage | 14.7V |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 75.3A |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Quantity | 3000 |
| Package Shape | Rectangular |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 75.3A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260°C |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 1.5kW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMCJ |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | AVALANCHE |
| Terminal Finish | Tin |
| Terminal Form | C BEND |
| Terminal Position | DUAL |
| Termination | SMD/SMT |
| Time @ Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40s |
| DC Rated Voltage | 12V |
| Weight | 0.3g |
| Width | 6.25mm |