Onsemi SZ1.5SMC15AT3G technical specifications.
| Package/Case | SMC |
| Direction | Unidirectional |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Breakdown Voltage | 14.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 71A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Reverse Standoff Voltage | 12.8V |