Onsemi SZ1SMA28CAT3G technical specifications.
| Package/Case | SMA |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Breakdown Voltage | 31.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 2.5uA |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 8.8A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 28V |