Onsemi SZ1SMB33CAT3G technical specifications.
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage-Max | 53.3V |
| Direction | Bidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 2.41mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.57mm |
| Min Breakdown Voltage | 36.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 11.3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Dissipation | 600kW |
| Reverse Standoff Voltage | 33V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 Series |
| Width | 3.81mm |