Onsemi SZ1SMB36AT3G technical specifications.
| Package/Case | SMB |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 2.28mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.6mm |
| Min Breakdown Voltage | 40V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 10.3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Reverse Standoff Voltage | 36V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 3.95mm |