The SZBZX84B15LT1G is a SOT-23-3 packaged zener diode with a zener voltage of 15V and a maximum reverse current of 50nA. It has a maximum power dissipation of 225mW and operates within a temperature range of -65°C to 150°C. This device is lead free and halogen free, and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi SZBZX84B15LT1G technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-3 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1mm |
| Impedance | 30R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.9mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 225mW |
| Max Reverse Current | 50nA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.3mm |
| Zener Current | 50nA |
| Zener Voltage | 15V |