The SZBZX84C18LT1 is a 3-pin bidirectional zener diode from Onsemi, featuring a power dissipation maximum of 0.225W. It has a JEDEC package code of TO-236AB and is constructed with silicon diode elements. This device is suitable for use in a variety of applications, including those requiring a zener diode with a 18V voltage rating. The SZBZX84C18LT1 is packaged in a plastic package with 3 pins. Operating temperature range is not specified.