The SZMM3Z4V7ST1G is a Zener diode with a nominal voltage of 4.7V and a tolerance of 2%. It has a maximum power dissipation of 200mW and an impedance of 80R. The diode is packaged in a SOD-323-2 package with dimensions of 1mm height, 1.8mm length, and 1.35mm width. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Onsemi SZMM3Z4V7ST1G technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Height | 1mm |
| Impedance | 80R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 3uA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 4.7V |