Onsemi SZMM3Z5V6ST1G technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Height | 1mm |
| Impedance | 40R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Tolerance | 2% |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 5.6V |